Ekim

Ekim

Toprak Hazırlığı
Çeltik tarlası sonbaharda derin olarak sürülmelidir. Kışı öylece geçiren tarla ilkbaharda derin olmamak üzere birinciye çapraz yönde ikilenir. Bundan sonra tohum yatağının iyi bir şekilde hazırlanması için diskaro ve tırmık geçirilir. Sedde ve tirlerle çevrili tavaların yapılmasından önce tarlanın en yüksek yerinden ana sulama kanalı ve en alçak yerinden ise ana boşaltma kanalı geçirilir. Arazide düzleme işlemi yapıldıktan sonra su dağıtma ve boşaltma kanalları yapılır. Bunu tavaların yapılması izler. Sedde ve tirler bel ve kürekle yapıldığı gibi traktöre takılan tesviye bıçağı ve tir pulluğu gibi aletlerle de yapılabilir. Tirler toprak kuru iken yapılabildiği gibi su verildikten sonrada yapılabilir. Kuru iken yapılmışsa tavalara su verildikten sonra, suyun kaçmaması için üzerleri ıslatılıp kürekle dövülmeli ve düzeltilmelidir.

Ekim Zamanı
Türkiye’de çeltik ekim zamani, nisan ortasindan haziran sonuna dek uzanan 75 günlük bir süre içinde bölgesel özelliklerin belirlendigi bir süreyi kapsar. Ekim zamani yetistirilecek çesidin özelligine de sikica baglidir. Ekim tarihinin saptanmasinda, çesidin vejetasyon süresi ve çiçeklenme zamani da göz önünde bulundurulur. Sonbaharda ilk donlarin erken basladigi Orta Anadolu ve Trakya bölgelerimizde ekimin erken yapilmasi uygundur. Bu bölgelerimizde, ekimin çok erken yapilmasini ise hava ve sulama suyunun soguk olusu sinirlayabilir.

Ekim Yöntemleri
çeltikte üç ekim yöntemi uygulanir.
1-Serpme ekim
2-Mibzerle ekim
3-Fideleme

Serpme Ekim
Türkiye’de en çok uygulanan ekim yöntemi elle serpme ekim yöntemidir. Daha önce ön çimlendirmeye alinmis çeltik tohumlari, suyla doldurulmus ve tapan geçirilerek düzenlenmis ve suyu bulandirilmis, (Kesanlanmis) tavalara elle serpilir. Bulanik suda dibe çökme ile tohumlarin üzerinde 0.5- 2 cm. kalinlikta bir mil tabakasi olusur. 5- 6 gün sonra tavalardaki su bosaltilir. Tavalar 5- 6 gün susuz birakilir. Böylece genç çeltik bitkileri topraga tutunup köklerini salar ve ilk yapraklarini verirler.


Mibzerle Ekim
Siraya ekim için tava genisliginin mibzerin çalismasina uygun olmasi gerekir. Dar tavalarda mibzerle ekim isi güçlesir. Ayrica mibzerle yapilacak ekimlerde arazinin çok iyi düzenlenmis olmasi gerekir. Mibzerle ekim yöntemi ülkemizde uygulanmamaktadir.

Fideleme
Bu yöntem ayri tavalarda yetistirilmis, fidelerin tarlaya sasirtilmasina dayanir. Türkiye’de geleneksel olarak çeltik yetistiriciligi serpme ekim yöntemi ile yapilmaktadir. Ancak çeltik tariminin dünyada en yaygin olarak yapildigi Uzak dogu ülkeler ile Italya ve Ispanya’da fideleme yöntemi serpmeye tercih edilmektedir.

  • ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Para Piyasaları

  • Takvim

  • İstatistik