Hasat

Hasat
Hasat – Harman
Çesit ve ekolojiye göre çiçeklenmeyi müteakip 30 veya 50 gün sonra taneler sararir ve içerdigi rutubet %30’un altina düser. Bu rutubetin belli bir seviyede olmasi, çeltigin pirince islenmesi esnasinda en fazla randimani saglar.


Rutubetin %25-23’e düsmesiyle salkim uçlari tam olumu, salkim ortasi sari olumu, salkim dipleri ise yesil olumu tamamlarlar. Bu devreye gelmeden 10-15 gün evvel çeltik tavalarinin suyu kesilir. Hasadin erken yapilmasi karisik görünümlü pirinç elde edilmesine neden olur. Ayrica tane saptan zor ayrilir ve randimanda düser.


Geç hasatla, özellikle salkim ucu tanelerin dökülmesinin neden oldugu bir kayip söz konusudur. Bu kayip olgunluktan bir hafta evvel %1, olgunlukta %3, olgunluktan bir hafta sonra %6, iki hafta sonra %9 üç hafta sonra %41, dört hafta sonra %60’dir.
Hasat zamani tavalar orakçinin batmadan çalisabilecegi sertlikte olmalidir. Orakla biçilen demetler 4-5 gün tava içerisinde birakilarak kurumalari saglanir. Sonra bu demetler batöz-harman makinasinin bulundugu yere tasinir. Rutubet oraninin yüksekligi, saplarda kizismaya neden olacagindan gerekli tedbirler alinmali, örnegin sap yiginlari küçük tutulmalidir.
Genis lastik tekerlekli veya paletli biçerdöverlerle de çeltigi ayakta dogrudan dogruya hasat etmek mümkündür. Biçer döverle hasatta dikkat edilecek bazi hususlar sunlardir :
Tavalarin biçer-döver hasadina uygun sekilde yapilmis olmasi gerekir.
Hasat sirasinda biçer-döverin batmamasi için tavalari çok iyi sekilde kurutulmasi saglanmalidir.

  • ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Para Piyasaları

  • Takvim

  • İstatistik