Türkiyede Çeltik Ekimi

Türkiyede Çeltik Ekimi
Çeltik, besin kaynağı olarak tahıllar içinde buğdaydan sonra en önemli kültür bitkisidir. Dünyada yaşayan insanların yarıdan fazlasının ana besinidir. Besin değeri ve kalori bakımından, buğdaydan üstündür. Hazmetmesi kolaydır. Pirincin protein içeriği buğdaydan az olmasına rağmen beslenme fizyolojisi yönünden yüksek değeri olan amino asitlerce de zengindir.

Dünyadaki tahıl ekiliş alanlarını ve üretimlerini göz önüne alırsak çeltik 140 milyon ha ekiliş ve 586 milyon ton üretimle buğdayın ardından ikinci sıradadır. Dünya çeltik verim ortalaması ise 364 kg/da’dır.Ulusal çeltik verim ortalamamız ise 500 kg/da olup, dünya verim ortalamasından daha yüksektir.

Ulusal çeltik verim ortalamamiz ise 500 kg/da olup, dünya verim ortalamasindan daha yüksektir.
Nitekim ülkemiz çeltik yetistiriciligi bakimindan 4 ana iklim bölgesine ayrilirken, her bölge de kendi içerisinde mikro ekolojiler olusturmaktadir. çeltik bitkisi verim bakimindan tahillar içerisinde çevre x çesit interaksiyonu en yüksek bitki olup her ekolojiye uygun çesit gelistirilmesiyle ulusal ortalama verimin artirilmasi mümkün olacaktir. Son yillarda melezleme yolu ile gelistirilip tescil edilen Sürek-95, Osmancik-97 ve Demir gibi çesitlerin ortalama verimleri 700-800 kg/da olup ekolojilerini bulduklarinda 1000 kg/da’i geçmektedir.

Pirinç ithal eden ülkelerin ilk siralarinda komsu ülkelerimiz (Iran, Irak ve Rusya) yeralmaktadir. Yine Avrupa mutfagi tarfindan vazgeçilmeyen bold tipi pirincin temsilcisi Baldo çesidi ülkemiz ekolojilerine gayet iyi uyum saglarken, üretimii yayginlasmistir.

ÇELTİĞİN ADAPTASYONU
45o Kuzey ve 35o güney enlemleri arasinda denizden 1500 m. yükseklige kadar olan yerlerde yetisir. çeltigin kisa gün bitkisi ve uzun gün bitkisi özellikleri gösteren degisik çesitleri vardir. Vegetatif gelismeyi uzun günlerde, generatif gelismeyi kisa günlerde tamamlayan çesitleri de vardir. Fotoperyodik olarak çeltik kisa gün bitkisidir. Fakat bazi çesitler fotoperyoda duyarsizdir.
çeltik, su içinde çimlenebilen ve kökleri suda erimis oksijenden yararlanabilen tek tahil cinsidir. öteki tahillar kökleri birkaç gün su altinda kaldiktan sonra, havasizliktan ölüme giderler. çeltik kökleri ise suda erimis oksijenden ve yapraklarda fotosentez sirasinda açiga çikan köklere ulasan oksijenden yararlanabilir.

Çimlenme peryodu boyunca kritik icakligin en düsük siniri 15oC dir. Oysa optimum sicaklik 18-33oC arasinda degismektedir. Diger duyarli dönem çiçeklenme dönemidir. En uç sicakliklar ise 15-35’dir. Vejetasyon süresinde 3500-4000oC’lik sicaklik toplami ister, çeltigin vejetasyon süresi boyunca çesitli devrelerdeki kritik ve optimum sicakligi su sekildedir.
Vejetasyon devresi Kritik sicakliko C Optimum sicakliko C
çimlenme 15 18-23
Fide gelisme 8-45 20-25
Kök gelisimi 19-33 22-28
Kardeslenme 16-33 18-30
Generatif devreye geçis 22 29
çiçeklenme 15-45 25-35
Olgunlasma 22 29
  • ÖNEMLİ BİLGİLER

  • Para Piyasaları

  • Takvim

  • İstatistik