Haberler

Neden Gönen Baldo?

Neden Gönen Baldo?

Gönen Baldo, yüksek karbonhidrat ve protein içeriğine sahip olması, pişirildiğinde tane tane ayrılması, hafifliği ve yüksek su çekme kapasitesiyle özellikle pilavlık olarak tercih edilmektedir.

Yüksek oranda vitamin içeren (A, B1, B2, B3, C) Gönen/Baldo pirinç, besin değeri ile dikkat çektiği gibi saklama koşulları uygun ısıda uzun süre boyunca tazeliğini korumaktadır.

Gönen/Baldo, Dünyanın birçok noktasında çeşitli şekillerde lezzetlendirilerek Türk yemeklerinde tercih edilen pirinç çeşidi olmayı başarmıştır.

 

Baldo Pirinç Hangi Yemeklerde Kullanılır?

Gönen/Biga yöremize has bu yerli pirinç, iri taneli olması ve pilavda iyi sonuç vermesi sayesinde ülkemizde yarım asırdır ekilerek beğenilmeye devam etmektedir.

Baldo pirinç ile hangi yemeklere sihirli dokunuşlar yapabilirim diyorsanız işte size en çok tercih edilen yemek fikirleri:

  • Sütlaç ile nefis bir tatlı keyfi yaşayabilirsiniz. Sütlü tatlı olmasından dolayı pek çok kişi tarafından gönül rahatlığı ile tüketilebilir.
  • Biber dolması hazırlayarak doyurucu bir akşam yemeğine şahit olabilirsiniz. Baldo pirinç kullanarak dolmaların lezzetini ikiye katlayacaksınız!
  • Yaprak sarması hazırlıklarına başladıysanız, özel bir davet var gibi hissediyoruz. Sarmalar özenli şekilde hazırlanıyorsa, baldo pirinç ile tadına doyum olmaz.
  • Perde pilavı baldo pirinç ile tam kıvamında pişecek. Dışındaki hamur perdesi ile iç malzemelerinin oluşturduğu lezzete hayır diyemeyeceksiniz.
  • Şehriyeli pirinç pilavı tüm ana yemeklerin yardımcısıdır adeta. Karnıyarık, köfte, ızgara ve etli yemekler ile baldo pirinç uyumunu yakalayabilirsiniz.
  • Garnitürlü pirinç pilavı hafif ve tek çeşitli bir yemek hazırlamak için garnitürlü pirinç pilavı iyi bir fikir olabilir.
  • Yoğurtlu çorba, Anadolu mutfağının sevilen çorbasına lezzet vermek için baldo pirinç tercih edebilirsiniz.
  • Pirinç salatası hazırlarken baldo pirinç kullanırsanız, besin değeri yüksek bir salataya şahit olabilirsiniz. İri taneli olması salatanın daha dolgun görünmesini sağlayacaktır.
  • Pirinçli sebze yemekleri pişireceğiniz günlerde kabak ya da patatesin içine bir fincan baldo pirinç ekleyerek doyurucu olma özelliğini artırabilirsiniz. Kaloriye dikkat!

Gönen/Baldo, ölçülü tüketildiğinde sağlık için faydalı bir tahıl olacaktır.

 

Listeye geri dön